Jeśli korzystamy z jakiejś usługi, to zrozumiałym jest, że będziemy musieli za nią zapłacić. Dlatego też otrzymamy fakturę, która będzie wykazywała za co została wystawiona i jaką kwotę finalnie musimy zapłacić. Nie mniej warto wiedzieć, że poza fakturą VAT, która musi być wprowadzona do systemu, możemy od usługodawcy otrzymać fakturę proforma. Jest ona fakturą poglądową, na której można sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają, czy odpowiada nam czas zapłaty, jak i kwota. Jednak takiej faktury proforma nie wprowadza się do ewidencji firmy.

Co musi zawierać?

Zastanawiamy się, co musi pojawić się na takiej fakturze proforma, aby była ona ważna? Przede wszystkim znaleźć musi się tam data jej wystawienia i numer. Jaki towar lub usługa jest wykonywana, jaka jest cena danego towaru czy usługi. Dodatkowo musi zawierać dane wystawiającego i odbiorcy, jak i kwotę brutto do zapłaty, kwotę podatku, termin zapłaty. Co ważne, na tej fakturze wyraźnie musi znajdować się nagłówek informujący, że jest to faktura proforma. To dlatego, że nie jest ona pełnoprawnym dokumentem księgowym, a więc nie zobowiązuje do zapłaty i nie może być wprowadzana do ewidencji księgowej. Wystawienie takiej faktury proforma odbywa się przed wpłatą zaliczki czy całej kwoty. Znowu faktura VAT wystawiana jest po dokonaniu płatności, kiedy można ją wprowadzić do ewidencji.

Co daje faktura proforma?

Zastanawiamy się, co daje nam faktura proforma, skoro nie można jej wprowadzać do ewidencji firmy? Przede wszystkim pozwala nam sprawdzić wszystkie dane i zobaczyć czy zgadzają się z ustaleniami jakie poczyniliśmy z usługodawcą. Dodatkowo możemy sprawdzić jaką kwotę przyjdzie nam zapłacić, jak również czy odpowiada nam termin, jaki mamy na zapłatę. Poza tym taka faktura proforma pokazuje, że warunki współpracy są czyste i będzie ona przebiegała bardzo sprawnie. Dlatego też mimo wszystko warto wystawiać taką fakturę proforma, bo dzięki temu będzie można uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą pojawić się w związku ze skorzystaniem z jakiejś usługi czy jej świadczeniem. Oczywiście musi być ona wystawiona w odpowiedni sposób, dlatego też warto zobaczyć jak to wszystko powinno się prezentować, aby była pewność, że zostało wypełnione tak jak powinno.

Zobaczmy jakie są możliwości faktury proforma i kiedy warto ją wystawiać. Może się okazać, że dzięki niej warunki współpracy będą przejrzyste i nie będą wzbudzały żadnych wątpliwości. Nie będzie tutaj żadnego zaskoczenia.