Coraz częściej ludzie rezygnują z samochodu i wybierają motocykl lub motorower. Dzięki nim szybciej można dojechać do miejsca docelowego, ponieważ łatwiej jest ominąć zatłoczone ulice. Motocyklem czy motorowerem będziemy mogli wymijać samochody stojące w korku, a to oznacza, że czas podróży znacznie się skróci. Nie mniej warto wiedzieć, że posiadanie tego typu pojazdów również wiąże się z pewnymi obowiązkami, które musimy spełnić, jeśli nie chcemy popaść w konflikt z prawem czy nie chcemy płacić kary. Jednym z takich obowiązków jest opłacenie ubezpieczenia. Ile będziemy musieli na nie wydać?

Jest wiele czynników, które mają na to wpływ

Warto wiedzieć, że nie ma jednej kwoty, którą trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie motocykla czy motoroweru. Wpływ na wysokość takiej opłaty będzie miała wcześniejsza historia właściciela, jego doświadczenie, które posiada w kierowaniu tego typu pojazdami, jak i sama marka oraz model pojazdu, który chcemy ubezpieczyć. W tym ostatnim przypadku bardzo ważny będzie wiek i pojemność silnika naszego motocykla czy motoroweru. To też oznacza, że może się ono wahać od około 100 do nawet 500 złotych. Dlatego też, zanim podpiszemy konkretne ubezpieczenie powinniśmy skorzystać z odpowiedniej wyszukiwarki, w której po podaniu wszystkich niezbędnych danych uzyskamy informację, gdzie będziemy mogli znaleźć najtańsze ubezpieczenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że nie przepłacamy za taką usługę.

A może nie ubezpieczać?

Zastanawiamy się nad tym, czy w ogóle musimy ubezpieczyć nasz motocykl lub motorower? Rozważamy, żeby tego nie robić? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że brak takiej polisy wiąże się z karą finansową. W zależności od tego, jak długo jej nie posiadamy, będzie ona coraz wyższa. Ostatecznie może się okazać, że znacznie mniej wyniosłoby nas opłacenie takiej składki, niż poruszanie się bez takiego ubezpieczenia. Nie mówiąc o konsekwencji jego braku w razie wypadku. Wówczas odszkodowanie będzie wypłacone przez UFG, ale później zgłoszą się oni do nas o zwrot wszystkich kosztów jakie ponieśli. To oznacza, że w razie kolizji będziemy musieli zapłacić naprawdę duże pieniądze. Dlatego nie ma co kombinować. Lepiej wykupić takie ubezpieczenie i spokojnie podróżować motocyklem czy motorowerem.

Warto sprawdzać oferty ubezpieczenia, tak aby mieć pewność, że skorzystamy z tego, które nie tylko będzie najtańsze, ale również najbardziej korzystne. Wówczas będziemy mieli pewność, że w razie wypadku wszystkie koszty pokryje ubezpieczyciel.