Większość z nas marzy o posiadaniu na własność mieszkania lub domu. Często nie mamy jednak innej możliwości zrealizowania tego marzenia niż zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Warto więc być dobrze przygotowanym do tego zadania.

Kredy hipoteczny a dezycja kredytowa

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jeśli pójdziemy do pierwszego możliwego banku i weźmiemy w nim kredyt hipoteczny od razu po pozytywnej decyzji kredytowej, może okazać się, że zawarta z bankiem umowa dalece odbiega od naszych oczekiwań. Kredyty hipoteczne w poszczególnych placówkach mogą się znacznie różnić od siebie wysokością oprocentowania i co za tym idzie wysokością całkowitych kosztów kredytu. Kredyty hipoteczne bierze się także na wiele lat i na bardzo wysokie kwoty, jednak warto podkreślić, że zawsze można spłacić je wcześniej. Niektóre banki pobierają jednak opłaty od osób spłacających przed terminem kredyty hipoteczne – porównanie ofert banków uchroni nas więc przed wybraniem placówki, w której opłaty te będą przewidywane.

Kredyt hipoteczny w banku

Wiele osób decyduje się także na wzięcie kredytu hipotecznego w banku, w którym posiada konto osobiste. Często okazuje się jednak, że dla stałych klientów banki nie mają lepszej oferty niż dla klientów nowych. Stali klienci rzadko mogą również liczyć na otrzymanie od banku niższej marży, która ma ogromny wpływ na wysokość rat kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że im niższa będzie jej wartość, tym lepiej, gdyż tylko jej wysokość możemy negocjować – wysokość stóp procentowych, które są drugim składnikiem wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego, jest bowiem od nas niezależna.

Pamiętajmy więc, by porównać ze sobą poszczególne kredyty hipoteczne. Ranking dostępnych ofert możemy znaleźć w Internecie na stronach o tematyce finansowej. Jest on bezpłatnym narzędziem, które przygotowują eksperci finansowi. Ponadto jest on co miesiąc aktualizowany, dlatego zawsze zawiera sprawdzone informacje. Jeżeli nie ufamy internetowym rankingom kredytów hipotecznych, możemy także spotkać się z doradcą finansowym i wraz z nim sprawdzić, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza.