Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, w której gromadzone są dane na temat historii kredytowej poszczególnych klientów. Informacje są przekazywane przez banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe. Przeanalizowanie podobnej historii jest dla banków jednym z najważniejszych kroków w procesie decyzyjnym dotyczącym przyznania danemu klientowi kredytu. Czy w takim razie obecność negatywnych danych wyklucza możliwość jego otrzymania?

Kredyt a BIK

Banki, decydując się na kredytowanie określonej sumy, biorą pod uwagę szereg różnych czynników, takich jak chociażby zdolność kredytową. Istotna jest nie tylko historia klienta w BIK. Oznacza to, że istnieje możliwość otrzymania kredytu nawet, jeśli historia potencjalnego kredytobiorcy pozostawia wiele do życzenia. Jest to uzależnione przede wszystkim od wysokości sumy. Największe trudności zazwyczaj są obserwowane podczas starania się o kredyty hipoteczne, opiewające na setki tysięcy złotych. W ich przypadku, historia kredytowa jest sprawdzana wyjątkowo drobiazgowo. Mając świadomość tego, że analiza w BIK może nie wypaść na korzyść klienta, powinien on postarać się o przygotowanie kompletu wymaganej dokumentacji, co zwiększy jego szansę w oczach banku. Trzeba być również przygotowanym na wyjaśnienie powodów, dla których doszło do opóźnień lub braku spłaty zobowiązań. Najgorszym rozwiązaniem jest zatajenie przed analitykiem informacji o własnej historii kredytowej. W tym przypadku bowiem doskonale sprawdza się powiedzenie, że „kłamstwo ma krótkie nogi”. Banki korzystają z różnorodnych sposobów na sprawdzenie wiarygodności swoich klientów, więc wszelkie nieprawidłowości bardzo szybko wychodzą na jaw. Jeśli istnieje taka możliwość, klient powinien postarać się o przedstawienie dokumentów, które będą stanowiły wyjaśnienie dla jego problemów ze spłatą kredytów. W przypadku tych kredytów, które zostały w całości spłacone, dobrze jest poprosić bank o wystawienie stosownego zaświadczenia.

Negatywną historia w BIK

Obraz klienta z negatywną historią w BIK, może poprawić także wysoki wkład własny, który minimalizuje ryzyko skorelowane z udzieleniem kredytu. Ponadto, warto postarać się o dodatkowego kredytobiorcę, który dla banku będzie również stanowił zadowalające zabezpieczenie.