W dobie nieograniczonej dostępności na rynku wszelkich dóbr materialnych i nie zawsze adekwatnych do zapotrzebowań zarobków przeciętnego konsumenta, pożyczki w różnego rodzaju instytucjach finansowych, które niegdyś brali głównie przedsiębiorcy, stały się niezwykle powszechne. Poczynienie takich zakupów, jak na przykład własne mieszkanie czy nowy samochód, bez wsparcia kredytem bywa wręcz niemożliwe. Nim jednak zdecydujemy się na pożyczkę, warto dobrze ją przemyśleć.

Kredyty dla każdego

Branie kredytu jest dziś niezwykle proste. Banki same wychodzą na przeciw swoim klientom, co rusz przedstawiając im promocyjne oferty okazjonalnych pożyczek gotówkowych, czy proponując rozbudowanie usług o darmową kartę kredytową. Co więcej, z łatwością można wziąć kredyt bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i wymaganą przez bank zdolność kredytową. Wszelkie formalności załatwia się zdalnie, a umowę podpisuje nie w obecności pracownika banku, lecz docierającego wprost do naszych drzwi kuriera. Tego rodzaju ułatwienia zachęcają wielu kredytobiorców do skorzystania z pożyczki, ale warto pamiętać o tym, że nie otrzymujemy prezentu, lecz podejmujemy poważne zobowiązanie, często na wiele lat.

O czym pamiętać nim zdecydujemy się na kredyt

Dobrze przemyślany kredyt najlepiej wziąć wtedy, kiedy jest nam naprawdę nieodzowny. Warto wówczas nie decydować się na pierwszą z brzegu ofertę, lecz przeanalizować wszystkie dostępne – na przykład korzystając z kalkulatorów pasażu finansowego – i wybrać najbardziej optymalną w naszej indywidualnej sytuacji. Składa się na nią zwykle bardzo wiele czynników, często niemożliwych do przewidzenia w dłuższej perspektywie czasu, więc biorąc kredyt dobrze pomyśleć także o odpowiednim ubezpieczeniu. Dotyczy to w szczególności kredytów hipotecznych, w przypadku których nie tylko wiążemy się z bankiem na 20-30 lat, ale też na szali kładziemy nasz (i naszej rodziny) dach nad głową.

Bez względu na okres kredytowania czy wysokość pożyczki, w instytucjach finansowych obowiązuje zasada, o której także warto pamiętać – w pierwszej kolejności spłacamy przede wszystkim koszty kredytu (odsetki, prowizje etc.), więc jeśli podejmiemy zobowiązanie kredytowe, wycofanie się z niego po kilku miesiącach zawsze wiąże się ze znaczną stratą. To jeszcze jeden powód, dla którego wzięcie pożyczki w banku powinno być dobrze przemyślana decyzją.